גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כתבות

טכניקות ואמצעים לניקיון יעיל של חלונות ותריסים

מאיפה מתחילים?

פעולות יעילות מתחילות בתכנון וסדר מוקדמים. אם כבר החלטתם "להתלבש" על החלונות בבית אז תתחילו מהמשקוף והזכוכית, תעברו לתריסים ואת המסילות תשאירו לסוף. בהנחה שאתם לא מעוניינים להציף את הבית או את דירות השכנים למטה, אל תנסו לשפוך כמויות של מים, כי מה שתקבלו זו בלילה של אבק ובוץ, שייקח לכם שעות לנקות. במילים אחרות, אין קיצורי דרך בניקוי חלונות ותריסים והשלב הראשון שאתם צריכים לבצע הוא הסרת האבק באמצעות שאיבה, לחץ אוויר או ניגוב יבש. רק לאחר מכן תעברו למים ולבסוף, להברקה. 

לא מומלץ נייר עיתון!

האמצעים לניקוי חלונות ותריסים הם רבים ומתחילים מאילתורים תוצרת בית, נוסח סכין מריחה, שעליה מלפפים מגבת או סמרטוט וממשיכים במיכשור מקצועי. מה שלא תבחרו יכול לעבוד לכם מצוין, אחרי הכל לכל אחד ואחת יש שיטות ניקיון משלו. הדבר היחיד שלא מומלץ לעשות הוא שימוש באמצעים שגורמים נזק לחלונות ולתריסים ובכלל זאת, נייר העיתון שאהוב במיוחד בעת ניקוי מראות וממש איננו מתאים לניקוי חלונות, פרופילים או זכוכית.

 

"עשו ואל תעשו" עם חומרים

מה אסור לעשות? להשתמש בחומרים בניגוד להנחיות היצרן. חומרי ניקוי כימיים מכילים תרכובות שונות, שעלולות לפגוע בצבע ובמרקם התריס, להשאיר כתמים או לגרום לדהייה לאורך זמן. לכן, החומרים המומלצים ביותר לניקוי הם מים וסבון. הוספת חומץ לתערובות, יכולה להועיל נגד כתמים ולהפוך את הניקיון לקל יותר. אם בכל זאת בחרתם בחומרי ניקוי והברקה, אז תרסיסים כחולים להברקת חלונות, למי שאוהב אותם, באים בחשבון.

 

 

מיכשור מקצועי לניקיון חלונות ותריסים

קיים מגוון רחב של מיכשור מקצועי לניקיון חלונות ותריסים, כגון מוט עם מגב מותאם לניקוי חלונות, ספוג אשר חובק את התריס משני צידיו ועד לערכות שלמות לניקוי חלונות ותריסים, הכוללות מגב, ספוג או פרוות ייבוש וזרועות הארכה. חובבי השלמות יכולים למצוא ערכה חשמלית שכוללת שואב אבק קטן לטובת הניקיון הראשוני וצינור מים מחובר למגב, המתיז מים על החלון בשלב הניקיון השני. בשלב השלישי, מספקות הערכות אביזרים לייבוש החלון. אם לא רוצים להתעסק עם חיבורים לחשמל ולמים, אפשר להצטייד במנקה חלונות מקצועי, הפועל על סוללה נטענת. 

טכניקות פרקטיות לניקוי חלונות, מסילות ותריסים

אם אתם חובבי פרקטיות ויש לכם אפשרות, אז מומלץ להתקין מראש חלונות הזזה שנפתחים גם על ציר ולא יזיק להוסיף ציפוי קלינוקס, שדוחה מים ולכלוך. אם אין אפשרות אז ישנם טכניקות ואמצעים שיעזרו לכם בניקיון קל ומהיר. תבחרו מהרשימה את השיטה שהכי נוחה ומתאים לכם והעיקר שהתוצאה תהיה לשביעות רצונכם: 

  1. הטכניקה הנפוצה ביותר לניקוי חלונות ותריסים היא להתחיל משאיבת האבק מסביב לחלון, במסילות ובתריסים ואז באותו הסדר, לבצע את פעולות השטיפה בעזרת מים או תערובת של מים וסבון. את הפרופילים עצמם יש לנקות במטלית לחה או באלכוהול 95 אחוז. יש למרוח על החלון תחילה ואז לעבור עם מגב, מהחלק העליון כלפי מטה. תנסו לבצע את פעולות הניגוב מצד לצד ולאחר מכן בקו ישר מלמעלה למטה, לקבלת תוצאה מושלמת. לקבלת חלון מבריק יש לעבור עם ספוג מקצועי יבש לאחר הניגוב או להיעזר בסמרטוט וחומרי הברקה כחולים למיניהם. יש להשיג בחנויות גם מקל ארוך שבצידו האחד מגב גמיש להסרת המים ובצידו השני ספוג ייבוש. לחילופין, מטלית מייקרופייבר יכולה לתת את הטאצ' הרצוי גם לאחר שהחלון כבר התייבש.
  2. עוברים למסילה. הטכניקה הטובה ביותר לניקוי מסילות, לאחר הברשה או שאיבת האבק, היא להעביר סמרטוט רטוב טבול במים. יש להימנע מחומרי ניקוי הפוגעים במסילה או מהצפת המסילה במים. בכדי להגיע למקומות הצרים, שמתחבאים מאחורי המסילות, ניתן להעזר בקיסם אזניים טבול.
  3. התריסים. הטכניקות משתנות בין סוגי התריסים והגלילות. לאחר שאיבת האבק, השימוש במים בלבד הוא הבטוח ביותר. אם אתם בוחרים בחומרי ניקוי אז תעשו זאת בהתאם להוראות היצרן. גלילה חשמלית הנה נוחה לניקוי, מורידים את התריס, פותחים את מכסה הארגז, שואבים ועוברים לנגב את השלבים. באשר לתריסים ונציאנים, זוכרים את מברשות הסרת האבק עם מקל הנוצות שהיו נפוצות טרום עידן מכשירי הניקוי החשמליים? אז הן עדיין קיימות ומאחר ותריסים ונציאנים הם עדינים, יש לעבור עליהם באופן שוטף עם מברשת עדינה וסמרטוט לח. אפשרות נוספת לחרוצים, היא להסיר את התריסים ממקומם, להניח על משטח, לנקות ביסודיות ולתלות בחזרה. כך או כך, הימנעו מעודף מים. תריס הזזה הוא אחד הקלים ביותר לניקוי, מאחר והוא יושב בתוך כיס בחלל הקיר ומאפשר פתיחה מלאה בעת הניקוי. יש לשאוב היטב את המסילות לפני שמתחילים ובמקרים מסוימים אפשר גם להוציא את התריס ממקומו, להכניס לשטיפה מתחת לטוש במקלחת, לייבש ולהחזיר.


מדבקות סוררות ולכלוך קשה

אל תעשו: מדבקות ישנות של הילדים על חלונות בחדרים, לכלוך חיצוני שנדבק ומשגע אתכם, לשלשת יונים וכדומה- לא מורידים עם סכין. מה כן אפשר לעשות? יש את השיטות הביתיות, כגון מריחת משחה שמנונית כצעד ראשון למלחמה ב"נדבקים" למיניהם. בצעד השני השתמשו אך ורק במטלית או ספוג רך, בניסיון להסיר את הלכלוך, ואם זה לא הולך - שפכטל (מרית) מפלסטיק ומברשת שיניים!

 

5 עצות שיקלו עליכם בניקיון ותחזוקה

  1. ניקיון שוטף של החלונות והתריסים, הוא העצה הטובה ביותר שאפשר לתת, אחרת הניקיון הופך ל"מבצע". במסגרת ניקיון הבית באופן שוטף, רצוי להרחיק את האבק מכל החלונות, כך שהניקיון היסודי יותר יהיה קל יותר. שיטה נוספת היא לנקות ביסודיות כל פעם חלון או שניים, בסבב שחוזר על עצמו.
  2. בעת הניקיון מומלץ להניח נייר עיתון מתחת לחלון אלא אם כן אתם מתכננים ספונג'ה גם לרצפה, לפרקט או לשטיח שמתחתיו...
  3. חלונות חיצוניים בבניינים רבי קומות ניתן לנקות מפעם לפעם בעזרת חברות מקצועיות, המתמחות בכך, בדיוק כשם שמזמינים חברות לניקוי ספות, שטיחים וכדומה. זיכרו כי ניקיון חלונות ותריסים הוא חלק משמירה על בית ואחזקתו.
  4. לא כדאי להיאבק עם גלילות ישנות, שהמרווחים בין השלבים שלהן קטנים ומגבילים. במקרים כאלו, רצוי לפתוח את הארגז ולמשוך לאט לאט את התריס, כך שניתן יהיה לנקות אותו גם מבחוץ. 
  5. אל תזניחו את הצירים, הסוגרים ומנגנוני הנעילה. לאחר הסרת האבק והלכלוך, יש לשמן אותם בהתאם להוראות היצרן ולנגב את שאריות השמן. כך גם תשמרו על הניקיון וגם תמנעו תקלות.

 

החלונות והתריסים מייצגים את הבית כלפי חוץ ופנים וזו אחת הסיבות להשקיע בהם אבל מעבר לניראות הנעימה והאסטטית, פשוט לא כדאי לתת לאבק להצטבר בחלל, שבו אנו נושמים שעות רבות מהיום והלילה. מעבר לכך, בין כל ה"הסיבות הנכונות" לשמור על ניקיון חלונות ותריסים, לפעמים לא צריך סיבה "נכונה". לפעמים ההרגשה הנעימה שמשרים על הבית החלונות והתריסים המבריקים, היא הסיבה העיקרית. 

 

ajaxSpinner