חלונות הראווה של הבית הפרטי

חזות הכל

אחד היתרונות בבית פרטי הוא החיבור הישיר לאדמה ולגינה שנמצאים מחוץ לקירות. מצד שני, מגורי קרקע הם סגנון חיים אינדיבידואלי ואינטימי מוקף חומה. בתוך הפער הזה בין מרחבי הטבע למגרש המבודד, נוצר טווח רחב של אפשרויות לעיצוב חזיתות, בין אם הן פונות לרחוב הציבורי או לחצר הפרטית האחורית. בעלי הבית בדרך כלל מגדירים את הצרכים והרצונות שלהם וקובעים האם החזית תדבר עם הסביבה או תסתגר מפניה, הגינה תהיה אינטימית או דווקא פתוחה לכל, אם ישנה אפשרות לתוספת בריכה או ג'קוזי בחצר, ועוד.  כל אלו מושפעים בין היתר גם מתקציב והרכב משפחתי. האדריכלות המודרנית יודעת לתת תשובות לכל בקשה ואפילו משפחות עם ילדים קטנים, שמעדיפות את החמימות והאינטימיות, לא צריכות לוותר על פתיחות ושקיפות כלפי חוץ. אל תתפשרו על החזיתות,  חלון הראווה של הבית הפרטי, כשאפשר גם להיפתח  וגם לשמור על פרטיות, בו בזמן.

חלונות הראווה של הבית הפרטי

לפתוח ולהשאיר סגור

שימוש בחיפויים במעטפת חיצונית של הווילה היא אמנות אדריכלית, שתקבע את המראה של "חלון הראווה". כשמדובר בחזית הפונה לרחוב או נגישה יותר לתצפית חיצונית אז חלון הראווה מורכב לרוב משילוב חומרים מאסיביים ואטומים, כגון קירות בטון, גולמיים או חלקים, שימוש בסרגלי אלומיניום המווסתים את האור ויוצרים הצללה ועד לחיפוי אבן, עץ ואלומיניום. הכל הולך. על מנת לשבור את המראה האטום שיוצרים החיפויים המאסיביים ולהבליט את הפתחים, משתמשים אדריכלים ומעצבים בזכוכית. חלונות ודלתות אלומיניום, שמדברים עם שאר החומרים, מאפשרים זרימה בין כל מרכיבי המעטפת, יוצרים שקיפות וקירבה אל הטבע, עניין וצבעוניות טבעית.

דלתות הזזה בחזיתות אחוריות

מעצם היותן פחות חשופות לציבור, הן מאפשרות להבליט את כל מה שרוצים להציג בחלון הראווה הפנימי, כך שלא ניתן להציץ לתוך הבית אבל הדיירים ירגישו מחוברים לסביבה ולחצר הבית. פונקציונאליות היא שם המשחק בחזיתות האחוריות ואחד הטרנדים האחרונים, הוא יצירת נגישות מהחצר והגינה לתוך החדרים שבקומת הקרקע, באמצעות דלתות הזזה מאלומיניום. על הפרק גם הכנסת עמודים תומכים לתוך החללים, כך שינתן יהיה לבצע פתיחה מלאה של דלתות ההזזה. עמודים כאלו יכולים להפוך לאלמנטים אמנותיים או להשתלב בצבע הלבן המודרני והקלאסי של הקירות ודלתות הפנים. כל חזית יכולה לקבל עיצוב משלה אבל רצוי  לשמור על זרימה בין הפתחים ועל שפה עיצובית אחידה. השימושים של החללים החיצוניים משתנים ותלויים בשטח הגיאומטרי של המגרש. כך, למשל, מעברים צרים בצידי מגרשים צמודי הקרקע, ינוצלו לטובת החדרת אור טבעי, באמצעות חלונות צרים יותר והזרקור יופנה לגינון ותאורת חוץ. 

הסלון והמטבח מוצגים לראווה

אם פעם הסלון והמטבח, שני החללים היותר שימושיים בבית, היו נסגרים במעטה קירות, הרי שהיום הנטייה היא לפתוח אותם ולחבר ביניהם. את ההפרדה הפנימית בין החדרים ניתן לבצע על ידי תאורה בולטת מהקיר, תמונות אמנות, בר או אי חוצצים. הטרנד החם של ימינו הוא "להפיל" אפילו את הקירות החיצוניים, שאת מקומם תפסו חלונות ודלתות הזזה מאלומיניום פרקטי ומעוצב. הזכוכית עצמה מאפשרת לקשר את המטבח והסלון עם המרפסת והגינה ולקבל לא פחות מבית מלון פרטי עם גישה לטבע ועד לבריכה וג'קוזי.  מעבר לכך, מסגרות אלומיניום משתלבות כמעט עם כל תכנית אדריכלית, הן מציעות שפע של צבעים, בעלות דרגות עובי שונות, מראה דמוי בלגי, מחולק או נקי. כחלק מהתפיסה הפונקציונאליות של הבתים הפרטיים המודרניים, דלתות הזזה הן שימושיות, עמידות ולא מצריכות תחזוקה מרובה. להבדיל מפתרונות אחרים, הן מאפשרות בחירה של דרגת ההגנה מפני אור ורעשים. לכל אלו ניתן להוסיף תריסים חשמליים ולקבל את הפתרון היעיל והגמיש ביותר לפתחים בחזיתות, במיוחד הרחבים שבהם.

 חלונות הראווה של הבית הפרטי

צוהר לחללים מוגבהים

בתים פרטיים, בני קומה אחת או יותר, עושים שימוש בגבהים ליצירת חלל פתוח, מואר ומעניין. הדבר בולט במעברים ומבואות צרים, בעלי תקרה גבוהה במיוחד. על מנת להאיר את החלל עושים אדריכלים שימוש בצוהר, חלון צר, שיכול להיות ממוקם גם על התקרה עצמה ולהחדיר את אור השמש הביתה. בתים פרטיים רבי קומות עושים את אותם שימושים גם בחלל גרם המדרגות, על מנת להקנות תחושת מרחב, להאיר ולאפשר זרימה טבעית בין המעברים.

מעטפת חיצונית לחדרי שינה בוילה

אם חדרי הילדים ממוקמים למעלה, הם חשופים יותר כלפי חוץ וסביר להניח שהפרטיות תהיה גורם מכריע. לכן, את הפתחים הרחבים והשקופים בדרך כלל משאירים לקומת הכניסה לבית. הרבה פעמים מטעמי נוחות, יחידת ההורים ממוקמת למטה, בקומת הכניסה וזה הרגע להתפנק עד הסוף ולהשאיר פתחים גדולים לחלונות, הפונים לגינה. ניתן לשמור על פרטיות באמצעות אדריכלות נוף מתאימה, שתייצר אינטימיות. היתרון הגדול של חדרים בעלי חלונות גדולים, הוא שאפשר להנות משני העולמות גם יחד, המודרני והטבעי, לגור בעיר ולהרגיש בכפר.

    שיתוף ברשתות חברתיות