גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כתבות

יתרונות קיר מסך

קיר מסך לא נושא עליו את המשקלים של הרצפה והתקרות. הוא משמש לחסימת אוויר ורטיבות כמו גם להפחתת תזוזות כתוצאה מרוח או תנודות גיאולוגיות. בראש ובראשונה קירות מסך הם אלמנטים עיצוביים אשר טומנים בחובם יתרונות רבים מבחינת הבניין ומאפשרים לשדר אמירה וויזואלית. דוגמה פופולארית לכך היא חיפוי עשוי זכוכית בבניין משרדים המעניק למבנה מראה יוקרתי ומסוגנן. לא בכדי אנחנו פוגשים קירות מסך באזורי מסחר ועסקים כמו לדוגמה מתחם הבורסה ברמת גן.

קיר מסך משמש למגוון יישומים וניתן למצוא חיפויים מסוג זה על גבי בנייני מגורים, קניונים, מרכזי מסחר, בנייני משרדים, נכסים שמבקשים לעמוד בתקנים אקולוגיים וכדומה. בשנים האחרונות ישנה חדירה של קירות מסך גם למגזר הפרטי ובעיקר הם מופיעים על גבי ווילות ובתים צמודי קרקע.

יתרונות קיר מסך

התקנת קיר מסך משלבת פונקציונאליות ודקורטיביות תחת קורת גג אחת (תרתי משמע). אחד היתרונות הגדולים שמאפיינים את החיפוי החיצוני הזה הוא היכולת להתקין חיפוי שמבוסס על חומרים דקים וקלים כמו זכוכית. חומרים אלה מאפשרים לבניינים ליהנות מקירות חיצוניים עם זרימה של אור טבעי וסירקולציה של אוויר. החיפוי מתפקד גם כמסך מפני חדירת זיהום ולכלוך לבניין. במקרה שריפה הוא מסוגל אפילו לעכב ולהאט את התפשטות האש בין הקומות.

מבחינה עיצובית קיר מסך הוא שחקן חיזוק משמעותי לכל בניין או נכס. בימים עברו קירות מסך היו חלק משיטת הבנייה בטירות, ארמונות וקתדרלות מרהיבות. כיום אותה השיטה של חיבור קירות מבנה לקירות חיצוניים בעזרת תומכות, שיטה שמאפיינת מבנים ארכיטקטוניים מרהיבים בכל העולם, ממשיכה להיות מבוקשת. קירות המסך ההיסטוריים עשו אפוא גלגול ושדרוג לעולמינו והם מעטרים מבנים במתחמי היי טק, מסחר, קניונים ועוד.

קיר מסך מודרני עשוי בדרך כלל מזכוכית ויודגש כי הזכוכית יכולה להיות שקופה או בצבעים וגוונים שונים. למשל, זכוכית בגוון כחול עמוק נחשבת לפופולרית מאד. כאשר מדובר על קיר זכוכית איכותי, ובמידה שעבודות האדריכלות והבנייה בוצעו כהלכה, המביט מן הצד עשוי לחשוב כי החיפוי החיצוני מוחזק באופן עצמאי ואיננו קשור כלל לבניין עצמו. בפועל, כפי שכבר צוין קודם לכן, קיר מסך איננו מצויד ברכיבים קונסטרוקטיביים והוא לא מהווה חלק מהמבנה אלא פריט שעיקרו דקורטיבי.

זכוכית נחשבת מבחינה זו לחומר גלם מושלם שמספק מראה ויזואלי מרשים ברמה מודרנית ואסתטית. פרופילים שעשויים מאלומיניום מחזיקים את קיר המסך בנקודות ספציפיות ומשמשים בין השאר להצללות ולשילוב מקומות ייעודיים עבור חלונות ודלתות.

על מה לשים דגש בהתקנת/בחירת קיר מסך?

בהתקנת קיר מסך על גבי בניין יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים כמו משקל הקיר, משקל פרופילי האלומיניום, הצללות, רפפות, עומסי רוח, רעשים סיסמיים (רעידות אדמה), עומסים תרמיים, יצירת מקטעים ועוד. במקביל יש לוודא כי קיר המסך מאפשר מצד אחד חדירה של אור טבעי לבניין אך מצד שני לא יוצר "אפקט חממה" פנימי. קירות מסך הם בעלי אמירה דקורטיבית ועליהם להתכתב עם השפה העיצובית של הבניין והסביבה.

קירות מסך ובנייה ירוקה

מכל האמור לעיל ניתן לסכם ולומר כי קיר מסך הוא אופציה מצוינת לחיפוי חיצוני מעבר לקטלוג החיפויים המוכר לנו מטיח, אבן או פלדה. זהו חיפוי שבזכותו המשתמשים בנכס זוכים ליהנות מכמות גדולה של אור טבעי אשר יכולה להשתלב עם בנייה ירוקה תודות לחיסכון באנרגיה לתאורה. כמו כן, למרות שעיקר מטרתם היא להעניק לבניין מראה מתוחכם, קירות מסך מציעים יתרונות פונקציונאליים. לדוגמה, בעשור האחרון ניתן לשים לב למגמה של שילוב תאים סולאריים (פווטו וולטאים) בתוך קירות מסך. שילוב שנועד לייצר אנרגיה ירוקה ונקייה לשימוש במבנה.

 

 

ajaxSpinner