גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כתבות

עכבר העיר ועכבר הכפר, אחת ולתמיד איפה כדאי לגור?

הכרתם בתור זוג צעיר. את התגוררת קרוב לעבודה, הוא התגורר קרוב לאוניברסיטה. המעבר ה"גדול" שלכם לדירה משותפת, היה לדירת 2 חדרים כ-2 רחובות ימינה. עכשיו, אחרי החתונה, הגיע הרגע להחליט היכן משתקעים.

רוב הזוגות מגיעים להתלבט בשאלת "עיר או כפר" בשלב מיסוד הזוגיות שלהם. לא משנה אם זה רגע אחרי החתונה, או הילד הראשון – אתם מתכננים לקנות דירה או לשכור מקום שבו אתם רואים את עצמכם מתפתחים וגדלים כמשפחה. הבעיה מתחילה כשלא מצליחים להחליט בין עיר לכפר, ותתפלאו לגלות שלא תמיד יש קשר אם אחד מבני הזוג קיבוצניק/מושבניק במקור.

או אולי דווקא


ראשית, מבחינת נראות של הבית. אתם צריכים להחליט ביניכם האם אתם רוצים להתגורר בדירה (3/4/5 חדרים – תלוי תקציב כמובן) או שחשוב לכם לשמור על מרחבים, אוויר לנשימה וכמובן גינה שאינה רק עציצים במרפסת. זוגות רבים מגיעים להחלטה זו לאחר שדווקא ניסו לגדל את המשפחה בדירה יחסית גדולה בעיר, אבל התייאשו מהצפיפות והיגרו אל מחוץ לעיר.

שנית, זכרו את נושא הנהיגה והתנועה ממקום למקום. בעיר, הילדים חופשיים ללכת ברגל לחברים, לרדת למכולת ממול, ואפילו אתם יכולים לעשות את הקניות השבועיות מבלי להוציא את הרכב. לעומת זאת, במגורים מחוץ לעיר, מרכזי הקניות הגדולים ממוקמים בפאתי המושבים, לכן תאלצו לנהוג ולהסיע את הילדים ברכב גם לחוגים בשעות אחה"צ.

אם עסקנו בנושא הילדים ותחושת הביטחון, זכרו כי אמנם הילדים מסתובבים אצל חברים בעיר, אך חוזרים לבניין עם המון שכנים - דבר שיכול להקל על תחושת הלחץ שלכם, מאשר בית מבודד הממוקם במושב. אל תשכחו שהעובדה שהבתים במושבים מרוחקים אחד מהשני במרחקים גדולים, מגבירה מעט את החשש לפריצות וגניבות, לכן תמיד עדיף להשקיע באזעקה, דלתות וחלונות איכותיים אשר ישמרו על הבית גם בהעדרכם.

מבחינת אורח חיים בריא, השיקול כאן מעט שונה. משום שבהמשך לסעיף קודם, הילדים ילכו במושב פחות מבעיר, ויזדקקו להסעות של ההורה. מצד שני, בעת מגוריהם במושב ירוק ופורח, הם ייהנו מזמן רב יותר של טיולים בחיק הטבע, בילוי בגינות ואוויר נקי ונטול פיח.

נושא חשוב שיש להתייחס אליו הוא נושא הרעש. בדירה במרכז העיר, אתם לא רק תשמעו את רעשי האוטובוסים, צעקות נהגי המוניות וצפצופי הרכבים 24/7, אלא תמיד תלכו לישון עם צעדי השכנים מהדירה למעלה או הזזת הרהיטים. שקט הינו דבר מאוד נדיר למצוא בעיר תוססת, או בבניין מגורים וסביר שלא תמצאו אותו דווקא בדירתכם. אלא אם תשקיעו בזיגוג מבודד אקוסטי. לעומת זאת, אם אתם אנשים שמחפשים שקט ובהנחה שיותר מידי ממנו לא "ישגע" אתכם – מושב מחוץ לעיר הוא המקום המושלם עבורכם. תוכלו להעביר יום שלם מבלי לדבר ולהתחבר לטבע בלבד.

מבחינת עיצוב, אין הבדל גדול בין בחירת מקום המגורים שלכם. אתם יכולים לעצב דירה כפרית, חמימה ובייתית כדי להביא את הכפר לעיר, ואתם יכולים להכניס אלמנטים קרים ונקיים אל תוך בית כפר קטנטן אם אתם חשים געגועים לדירה של פעם. הנכס שלכם תמיד ישקף את מי שאתם, ואת הבחירות שלכם.


אל תשכחו שבתור זוג צעיר אחד הפרמטרים החשובים ביותר הוא עלות הנכס. כמעט תמיד בית/דירה מחוץ לעיר יהיו זולים יותר מדירה בגודל דומה בעיר הגדולה. לטווח ארוך יתכן ותגלו שלאו דווקא זול לכם יותר לתחזק בית בסדר גודל כזה, משום שתחזוק הגינה דורש המון טיפול, השקעה וכסף, ארנונה על הבית וכמובן מזגנים לחימום/קירור של שטח כה נרחב עם קירות חשופים יכול לנפח לכם את החשבון עד כדי אלפי שקלים בחודש. לכן, מומלץ להשקיע בזיגוג מבודד אנרגטית, על מנת לחסוך צריכת אנרגיה מוגברת באקלים של ארצנו.

אז מה היה לנו?

מצד אחד בכפר, סביבה בטוחה ומוגנת, אורח חיים רגוע (מורידים הילוך), מרחבים והמון המון טבע. מצד שני, בעיר יש לנו מגוון רחב יותר של אוכלוסיות שחיוניות להתפתחות הילד, ישנה עצמאות אותה הילד רוכש כבר מגיל צעיר וכמובן כל דבר שתחפצו בו נמצא במרחק נגיעה.

בסופו של יום, כל אחד ואחת יעשה את החלטתו, אך כדאי לקבל את ההחלטה לאחר בחינת כל הפרמטרים. 

שיהיה במזל

ajaxSpinner