עבודתה של הודיה יקוטי נבחרה ע"י התושבים

בקליל הוקם צוות, אשר הופקד על העבודות להקמתו של הפסל בשטח שהוקצה על ידי העירייה, בסמוך לבית האבות "בראט".

 

הודיה יקוטי מסבירה על הפסל שנבחר:

הפסל עוסק בחיי היום יום ובחיים שקצת רחוקים מאיתנו. מאחר ותוכנית הפסל לקום בסביבת בית האבות "בראט" בכרמיאל, החלטתי להדגיש בו את נושא החיים ויחסינו, בני האדם אליהם וקבלתם כמובנים מאליהם.

כאשר אדם קם בבוקר הוא ניגש לעיסוקי השגרה, דואג לטפל בעצמו, במשפחתו, בביתו ולעיתים גם בסביבתו. בעוד הוא מוטרד מענייניו שלו עניינים רבים וחשובים רחוקים מליבו של האדם.

בפסל מתוארים אטב כביסה, חוטי ברזל, עצי גפן ועמודי ברזל היוצרים מעין חומה.

האטב כלי יום יומי מסמל את החיים הנורמאליים, את ההתעסקות החוזרת ונשנית של בני האדם בחייהם. כלי פשוט לכאורה. האטב עשוי מאלומיניום ומצידו תריסים צבעוניים המתארים את ההתחדשות הבלתי פוסקת של החברה. גובהו 2.60 מ'  , מה שמעצים את משמעותו.

ה"חומה" (עמודי הברזל), מתארת את בני האדם לדורותיהם, כאשר כל אדם שונה מרעהו ומיוחד בדרכו. החומה בנויה משלשה מגדלים. ראשון 2 מטר, שני 2.5 ושלישי 2.6 . הגבהים מסמלים את הדורות השונים . בני האדם נולדים לחברה חדשה, אשר אינה דומה לחברה בה גדלו הוריהם וסביהם לטוב ולרע. המגדלים עשויים מברזל מצופה חלודה, אולם אין זה אומר שערכם יורד, כך שאין זה הכרחי שדבר ישן חייב להיות מקולקל.

אנשי העם הטובים והמיוחדים, אלו שהקימו את המדינה וגדלו בה עוד לפני שקבלה את עצמאותה, ניצולי שואה, גדולי תרבות - דור שנשכח. כיום הם חיים בבתי אבות, בו הם מקבלים סיוע בעוד אנו החברה, פרי כפיהם נוטים לשכוח אותם. אותם ניצולי שואה כאן כדי לספר ולהעביר מסר שבל נשכח, אותם גדולי ספרות שכתבו לנו יצירות בלתי נשכחות, שבנו לנו את יסודות תרבותנו, אותם הבנאים, חקלאים עמלי כפיים ,הם שהשאירו לנו כל אחד בדרכו משהו על מנת שנוכל להמשיך, ליצור, לבנות , לפתח, לספר לשיר, להיות עצמאיים , להיות ריבוניים. ואנו מתייחסים אליהם כמשהו ברור מאיליו, בדיוק כמו האטב. האטב שתפקידו לחבר, מראה שגם באמצעות חבלים דקים ניתן לגשר בין הדורות. בעזרת החבלים יועברו אלינו הערכים המסורת, מורשת תרבות ועוד. בלעדיהם אין לנו כעם וכחברה סיכוי להמשיך שהרי עם ללא עבר הוא עם ללא הווה או עתיד.

ענפי הגפן מסמלים יוקרה שעם השנים רק משתבחת, שהרי היין רק משתבח עם השנים. מלבד זאת , שם עירי הוא כרמי-אל, כרמי הגפן בהחלט מסמלים אותה ביופי, בסדר המופתי שבכרם וכמובן בפירות המתוקים שהם מניבים.