גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כתבות

האדם והבית במרכז עיצוב המשרד המודרני

מגמת עיצוב המשרד המודרני, המסתמנת לשנים הקרובות, תשים יותר ויותר את האדם וצרכיו במרכז. אם עד היום עיצוב משרד מודרני כלל אלמנטים שימושיים, שבמרכזם עמדו ה"עובדים" וצרכי המשרד, הרי שבשנים הקרובות נראה יותר ויותר את ההתייחסות לפן האנושי, זאת לאחר שהמעסיקים הבינו שמתן מענה לצרכים האישיים של העובדים מאפשר להם לתת את מקסימום התפוקה וכי שעות העבודה במשרד רבות יותר משעות השהות בבית. לכן, המשרד צפוי לקבל עיצוב ביתי והעיצוב יכניס למשרד הרבה יותר מפרקטיות ופונקציונאליות. 

כשצרכי המשרד עמדו במרכז עיצוב המשרד המודרני

עיצוב המשרד המודרני מחויב תחילה לשימושים פונקציונאליים, כגון ניצול השטח, הכשרת פינות עבודה מותאמות לשירותי העובדים, לקבלת קהל, ועוד. מאחר ושטח המשרד הוא מוגבל וצריך לתת פתרון לריבוי צרכים, העיצוב המשרדי לוקח בחשבון שיקולים פרקטיים. כך למשל, נעשה שימוש בקירות גבס ליצירת חוצצים בין פינות העבודה, בניית נישות בתוך הקיר או יצירת מזנונים ודלפקים המכילים מקומות אחסון, מתן תחושת מרחב במבואת הכניסה ויצירת תנאי נוחות לאורחים, ללקוחות ולעובדים. לכן, בין היתר, העיצוב המודרני מקפיד על קווים נקיים, צורות גיאומטריות ושמירה על מעברים מרווחים. את הטאצ' העיצובי והחמים מכניסים משחקי צבע, חיפויים ואור, שבאים לידי ביטוי בתאורה נסתרת, ריהוט חוצץ, עמודים דקורטיביים ועוד, כל זאת בכדי לייצר אווירה שונה וייחודיות בין החללים. אין ספק שהאלמנטים העיצוביים מאפשרים כיום לשמור על מינימליזם בחומר ויחד עם זאת להעשיר את המרחב, להאיר ולהגדיל אותו. כל אלו ועוד, נשארים הבסיס לעיצוב המשרדי המודרני אבל המגמה הולכת ומשתנה לכיוון עיצוב משרדי ששם את ההון האנושי במרכז. 

צרכי האדם במרכז מגדילים תפוקה 

"בעלי הבית" הבינו שהתייחסות לצרכים הבסיסיים של החברה, הארגון, הלקוחות והעובדים, איננה מספקת בימינו. ליצר חללי עבודה נוחים, דלפק כניסה נגיש ומבואה מזמינה זה מאסט אבל האם אפשר לקבל יותר? האם אפשר למנף את העיצוב להגדלת התפוקה? התשובה היא כן. אפשר וצריך למנף את עיצוב המשרד המודרני להגדלת תפוקות, באמצעות זיהוי הצרכים האנושיים ומתן פתרונות מותאמים אישית, הן לעובדים והן ללקוחות.  

עיצוב משרד עם מדפים

 

משרד שהוא בית

המשמעות היא תחילה ההכרה בכך שרובנו "מבלים" את רוב שעות היממה בעבודה. בין אם אנחנו לקוחות שמגיעים לפגישה במשרד ובין אם אנחנו עובדים שנמצאים שעות רבות באותו מקום פיזי ונדרשים לביצוע משימות לטובת החברה או הארגון. בכדי לתת את ההרגשה הנוחה והנעימה, שתגרום לכולם לרצות לשהות באותו מקום פיזי, חייבים להכניס אליו את הרוח. תחושת ביתיות, אווירה מיוחדת שגורמת לאנשים להרגיש מיוחדים, ריהוט נח ומזמין, היכולת להתרווח על הספה או לשבת בנינוחות בכורסא, כל אלו ועוד, שמים את האדם לפני המשרד במרכז, כדי שירגיש בנוח וירצה להישאר. הוא אוהב להגיע למשרד, הוא יוצא בתחושה נהדרת מפגישה, הוא נהנה, הוא חווה סיפוק במסגרת שעות העבודה. משרד שהוא מקום בילוי, משרד שהוא בית, משרד שהופך את האדם למיוחד- הוא מקום שכולנו נרצה לשהות בו וכמה שיותר. מעצבים ואדריכלים משכילים להבין שהצעה אטרקטיבית ללקוחות או העלאת שכר לעובד אינם מהווים תחליף לסיפוק הצרכים האנושיים, והם הפכו את עיצוב המשרד המודרני לכלי להנעת עובדים, אמצעי לשיווק ללקוחות והגדלת תפוקות החברה.  זאת ועוד, מעצבים רבים משתמשים כיום בתוכנות הדמיית תלת מימד של התכנון העיצובי, תוכנות שהחליפו את ההדמיות הדו-מימדיות, כך שניתן "להסתובב" במשרד ולבחון את התוצאה עוד בשלב התכנון.

האמירה אישית, הדגשת הייחודיות והאופי יהפכו בשנים הקרובות למהות עיצוב המשרד המודרני. 

האם עיצוב תעשייתי מתאים למשרד המודרני?

בטון, מערכת מיזוג גלויה, תקרות גבוהות, קירות חשופים, ברזל, ריהוט מחוספס- העיצוב התעשייתי כבר כאן ובגדול. העיצוב התעשייתי איננו מכביד בפריטים ולכן מתאים לעקרונות המודרניים, תוך שהוא נותן ביטוי למצב הטבעי של החלל ומנטל את התערבות יד האדם "בטבע" ומייצר מראה נקי. רצפת בטון מוחלק, אבן או פרקט יכולים להשתלב עם ריהוט רך ונעים, ספות לשקוע בהן, פינות ישיבה מפנקות, תאורה נקודתית שנותנת זרקור והרבה אור טבעי. 

העיצוב בשירות התדמית

חברות משקיעות הון עתק במיתוג העסק ויצירת שפה אחידה בכל הפלטפורמות השיווקיות והפרסומיות העומדות לרשותם, כאשר ברור היום שהשפה העיצובית של המשרד המודרני היא חלק בלתי נפרד מתקשורת שיווקית משולבת 360. פוסטים, לידים, אתרי אינטרנט, שלטי חוצות, ברושורים, מודעות- בסוף ובהתחלה נמצאת עבודת "השטח"- אותו בסיס אם שאליו מגיעים פיזית לפגישות, סגירות ועבודה יצרנית. בדיוק בנקודת המפגש הזו בין הלקוח והעובד לבין "המוצר"- הפירמה, עומד העיצוב. שימוש בצבעים, ריהוט, אווירה, העברת מסרים ייחודיים תואמים למיתוג החברה- יהפכו לחלק בלתי נפרד מעקרונות עיצוב המשרד המודרני, לרבות ספה ושולחן סלוני במקום כסא ושולחן ישיבות, בר במקום שולחן, כריות, הדפסים ומוצרי טקסטיל במקום פינות עבודה קרות. 

עיצוב משרד מודרני עם דלתות מותאמות

 

עיצוב משרד מודרני עם קירות מסך

קירות מסך משרתים את עיצוב המשרד המודרני כי הם פונקציונאליים, מודרניים, מאפשרים כניסת אור טבעי ויחד עם זאת מגנים מפני פגעי מזג האוויר. הם קלים, בטיחותיים ובביצוע מדוייק- קירות מסך עם מסגרות אלומיניום, נותנים גם את הלוק והאסתטיות הרצויים וגם את הפתרונות הפרקטיים הנדרשים למשרד.

עד לאחרונה קירות מסך שימשו בעיקר לעיצוב גורדי שחקים, אולם הם חזרו להופיע בוילות ובתים פרטיים. כחלק ממגמת עיצוב המשרד המודרני לשנים הבאות, בהחלט אפשר לחזות שקירות מסך יחליפו את הקירות האטומים במשרדים, שכבר מזמן נדחקו מתוך חללי הפנים והחוץ של הבית והמשרד. הצורך לרווח את המרחב, לתת יותר מקום לאדם ולסביבה ופחות מקום לחומר, הוא זה ששם את קירות המסך במרכז העיצוב המשרדי המודרני. לצד זאת, הפתרון האקולוגי של קירות אלה, העובדה שהם אינם חלק מהמבנה ולא מצריכים קונסטרוקציה אלא מחוזקים אך ורק על ידי פרופילים מאלומיניום, הופכת אותם לכלי שימושי ועיצובי ראשון במעלה. עוד כדאי לדעת, שקיימים גוונים שונים לקירות מסך, אשר לרוב עשויים זכוכית מסוגים שונים ולפיכך, מאפשרים התאמת אווירה חיצונית ופנימית. 

כיצד דלתות אלומיניום משרתות את העיצוב המשרדי המודרני?

דלתות אלומיניום לעיצוב המשרד המודרני מהוות שילוב של פונקציונאליות ועיצוב, כך שהן עונות על כל הצרכים. היכולות של דלתות אלומיניום לשמר את תחושת הביתיות, לצד המינימליזם החומרי, הופכות אותן לחלק בלתי נפרד מהעיצוב המודרני. בהקשר זה ראוי לציין, כי דלתות אלומיניום ניתנו לחלוקה מותאמת אישית, לרבות גוונים שונים של זכוכית והן משלבות באופן מושלם בין המראה הכפרי החמים והביתי, לבין השקיפות וחדירתו הטבעית של האור לחלל. אטימות ופרקטיות מצד אחד ויצירת תחושת מרחב מאידך, הם שילוב של צרכים שבמרכזם עומד האדם. כל אלו, לצד היכולת של האלומיניום להתחבר לכל גוון טבעי בקיר וליצור דלתות ממותגות וחיפויים צבעוניים המותאמים למיתוג המשרד -מעיצוב 'היי-טק' ועד עיצוב כפרי - הופכים את דלתות האלומיניום לפתרון עיצובי ושימושי מתקדם בעיצוב משרדים מודרניים. 

 

ajaxSpinner