גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כתבות

עיצוב חדר ילדים בהשראת תחביבים

לילדים יש דמיון מפותח, הם חולמים, יוצרים ועדיין נהנים מתמימות, שמאפשרת להם להרגיש שהכל אפשרי. כשמעצבים חדר ילדים, הסוד הגדול הוא להכנס לעולמם ולזרום עם החלומות שלהם. נכון, לא הכל אפשרי במציאות אבל בהחלט מכל חלום ורצון אפשר ליצור חדר יפיפה ומותאם לצרכים, כזה שיספק להם שהות נעימה והשראה יצירתית והתפתחותית לאורך זמן.

 

תחביבים כהשראה לעיצוב חדר ילדים

ילדים ונוער מפתחים אהבות ותחביבים, שיכולים להוות השראה עיצובית מעשית לחדרם. מוסיקה, ספורט, פיתוח תוכנות ואפליקציות, צילום, קריאה, אמנות- כל אחד מהתחביבים הללו ועוד רבים אחרים, יכול לעמוד במרכז הקונספט העיצובי לחדר הילדים. לכך, יש להוסיף צרכים פרקטיים ומגבלות ממשיות, על מנת לנצל את חלל החדר היטב ולהפוך אותו למקום נגיש, בטוח, מתאים לאירוח חברים, שהות ארוכה ולינה. כך למשל, ניתן לשלב ריצוף פרקט ושטיחים חמים לטובת יצירת אווירה ביתית, טפטים והדפסים רגועים ליצירת שלווה ושקט נפשי, ריהוט מזמין ונח כגון כורסא ייחודית לאירוח חברים, מדפים בצורות שונות לצרכי אחסון, לוח לציור, כתובות על הקיר או מיטת קונספט בעיצוב אישי להרגשה אישית נעימה. יש לזכור כי בחירת השפה העיצובית לחדרי ילדים צריכה ליצור, בדומה לסלון הבית או חדר ההורים, סביבת מגורים חמה, הרמונית ומזמינה ולכן מומלץ לבחור קו אחד וללכת בעקבותיו לאורך כל תהליך העיצוב. 

 חדר ילדות מעוצב

 

מידת הצבעוניות בעיצוב חדר הילדים

היתרון הגדול בעיצוב חדרי ילדים הוא שכמעט הכל מותר, למשל, "צבעוניות יתר" אבל גם כאשר בוחרים צבעים עזים או רבים- ואפשר בהחלט לגוון בין מרקמי טקסטיל, לשטיחים, פרקט וחלונות מעוצבים בחדר הילדים- עדיין מומלץ מאוד לשמור על סדר ותחושת מרחב ולא להעמיס על החלל והעין. שמירה על מעטפת רגועה ונינוחה יוצרת את תחושת הביטחון הנדרשת לילדים, כמו גם מאפשרת להם להכניס "צבע" משלהם, צעצועים, ספרים, אוספים וכדומה. הדפסים על הקיר יכולים לתרום רבות לצבעוניות ולאווירה אך מומלץ שיהיו גיאומטריים ורגועים, זאת מכיוון שצבעוניות יתר עלולה לשעמם לאורך זמן ולרוב גם איננה מותאמת לתהליך הגדילה של הילדים. כך לדוגמא, קירות בצבע לבן, ריצוף מפרקט עץ בהיר וחלונות מעוצבים לחדרי ילדים בגווני האפרפר- ישאירו מקום לשטיח, פופים וכורסאות צבעוניים, תמונות ומדפים מעוטרים בחפצי נוי ואמנות, מתלים מיוחדים וכדומה. זאת ועוד, מדפים, סלסילות, נישות ושידות יכולים להוסיף צבע וגם להוות פתרון פרקטי עבור איחסון משחקים, ספרי לימוד וכיוצא באלו. בעת הבחירה בחפצים, יש להתחשב בגיל ובצורך הנוכחי והעתידי וכן, בשיקולי הנגשה ונוחות. תוספת שולחן מחשב עם מגירות למחברות וספרים, כורסא מעוצבת לנוער המתבגר או פופ קטן לישיבה לגיל הרך- כל אחד מאלו יכול להשלים את הצבע, לצקת יצירתיות ולהשאיר מקום לדמיון, התפתחות אישית ותחביבים מועדפים. 

גם דלת הפנים היא חלק בלתי נפרד מעיצוב גוון החדר, מכיוון שניתן לצבוע אותה בגוון החלון ולהתאים אותה באיזה גוון שרוצים, או לחפות אותה בפורמיקה, זכוכית מודפסת, משטח מודפס או טפט, ואף להחליף את החיפוי מבלי להחליף דלת. כך גם ניתן לשנות את הגוון והעיצוב כשהילד גדל.

 

חלונות בטיחותיים לחדרי הילדים

הקפדה על בטיחות הפתחים בחדר ילדים היא כלל "חובה" בעיצוב חדרי ילדים וצורך בסיסי להגן עליהם. ניתן למצוא שפע פתרונות לחלונות מעוצבים ובטיחותיים לחדרי הילדים ובתוך כך, חלונות אטומים, קלים לנעילה ולפתיחה, אשר שומרים על תחושת הביטחון ומאפשרים בטיחות מקסימאלית. קשת הצבעים שניתן להתאים הינה רחבה ונעה לרוב בין הכחולים הכהים והבהירים, לירוקים, חומים, אפרפרים ועד לשחור וללבן הקלאסיים, כך שאפשר להתאים חלונות מעוצבים בטיחותיים לכל סגנון עיצובי של חדר ילדים. 

כך למשל, חלון ציר הוא אחד הפתרונות הנפוצים בחדרי ילדים מאחר והוא מאפשר חדירת אוויר מלאה, מתאים גם לפתחים צרים, קל לניקיון, כנף החלון מאפשרת תנועה מלאה בחדר וניתן לאבזר אותו באמצעי להגבלת פתיחת הכנף באמצעות הגנה אביזר יעודי. אופציה נוספת לחדרי הילדים היא חלונות הזזה על מסילה ויש לציין כי מדובר באופציה בטיחותית במיוחד לילדים, המיועדת לפתחים בינוניים וגדולים. 

לפעמים ההורים הם אלו שחולמים- על אותה נדנדה שתלויה מתקרת החדר, על קיר מצוייר, מיטת נסיכות ועוד ועוד. על מנת להגיע לאיזון בין חלומות ההורים לצרכי הילדים ורצונותיהם, אפשר להתחיל את תהליך עיצוב חדרי הילדים בשיחה משותפת ומשתפת. כדאי לשים גבולות ולא להרחיק לכת בהוצאות שלא ניתן לעמוד בהן או בעיצוב גרנדיוזי, שיהיה קשה לשנות לאחר מכן. למשל, בנות צעירות נוטות להעדיף את הצבע הורוד אולם עם התבגרותן הן רואות בו כילדותי. בנים יכולים להעדיף פינת מחשב או ספורט אהוב ולהפוך את החדר ל"מקדש" לתחביבים או בילויים מועדפים עליהם. ההורים מבחינתם רוצים מאוד לענות על כל המשאלות וחלומות הילדות שלהם עצמם ושל ילדיהם, אולם בשלב התכנון המוקדם יש לחשוב כמה צעדים קדימה, כי יום יגיע ורצונותיהם של הילדים ישתנו בהתאם לתהליכי ההתבגרות וכך גם של ההורים. בהיבט הזה, הקפדה על מעטפת נטרלית, צבעים קרים ופונקציונאליות בעיצוב, ישרתו את מכלול הצרכים לטווח הארוך. 

 

ajaxSpinner