גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כתבות

כיצד לחבר בין הבית לגינה הפרטית?

בתים פרטיים רבים בישראל שואפים לחבר בין החוץ לפנים הבית ולנצל את הטבע כמרחב מחייה אינהרנטי. כיצד תוכלו להפוך את  החצר והחללים הפנימיים למקשה אחת, ולהחדיר את האיזון והשלווה לתוך חיי השגרה, מבלי לפגוע באינטימיות הביתית?  

הגינה כחדר נוסף בבית

אם במשך דורות היווה הבית הישראלי לפני הכל "מבצר מוגן", הרי שככל שתרבות הפנאי והבילוי בטבע, כמו גם היציאה להליכות ופעילות ספורט בשטח, תפסו את מקומם באורח החיים הישראלי, כך גם נוצר הרצון להתחבר לסביבה בשעות השהות בבית. בנוסף, הצורך בביטחון קיבל מענה מחדרי הממ"ד וכן, לתכנון ועיצוב הבית הישראלי חדר הסגנון המודרני, ששם את צרכי הדיירים במרכז והציע לפתוח את החללים ולהרחיבם, על מנת שהבית ישרת פונקציונאלית את דייריו, באופן מקסימאלי של ניצול השטח.

המציאות החדשה שנוצרה, היוותה כר פורה לסגנון העיצוב ותכנון הבתים הישראליים החדשים ואיתה צמח גם הרצון לעשות צעד נוסף קדימה ולחבר בין הבית לחצר או למרפסת. כיום, במעט מחשבה ותכנון, ניתן לייצר חיבור גדול ביניהם, כאשר ההתייחסות לחצר יכולה להיות ממש כאל חדר נוסף בבית, ללא מגבלת תקרה ויחד עם זאת, תחום ומובנה. 

 

יצירת חיבור בין החללים החיצוניים והפנימיים

בין אם מדובר במרפסת בבניין ובין אם מדובר בחצר רחבת ידיים, כאשר יוצרים שפה עיצובית אחידה שמדברת עם הפנים והחוץ, הרי שבאופן כמעט מיידי הם הופכים ליחידה אחת. באופן זה ניתן למשל, ליצור שימושים פונקציונאליים, כגון פינת ישיבה או פינת אוכל, התואמת לשפת העיצוב של המטבח הביתי, תוך הקפדה על התאמת החומרים ועמידותם לתנאי מזג האוויר. בין שתי פינות האוכל, החיצונית והפנימית, ניתן לחצוץ באמצעות דלתות אלומיניום, אשר מספקות עמידות סביבתית, לצד שפע סגנונות עיצוב ומאפשרות את החיבור הטבעי בין החללים.

ככלל, המגמה המסתמנת כיום היא ויתור מוחלט על קירות הפונים לחצר והחלפתם בדלתות וחלונות אלומיניום, מה שמאפשר את החיבור האולטימטיבי בין חוץ לפנים ויוצר מראה אסתטי ונקי. כל היופי הזה יכול לבוא לידי ביטוי בזכות פתרונות ההצללה, שנותנים מענה לצורך בבידוד, שסיפקו בעבר ה"בלוקים".

אם החלטתם לפתוח את הבית, מומלץ להתאים את עובי הזגוגית לטובת צמצום רעשים, את סוג התריסים וההצללות, את מנגנון הנעילה ועוד, על מנת לשמור על תחושת הביטחון והאינטימיות הביתית.

בחירת חלונות בין הבית לגינה הפרטית

דלתות מאלומיניום הן הפתרון המועדף על בעלי הבית הישראליים, בין היתר בשל השילוב בין עמידות ועוצמת החומר לבין העיצוב, העדינות והאותנטיות שלו. גמישות החומר מאפשרת התאמה לפתחים קטנים ועד גדולים ומעל לכל לייצר קיר זכוכית, היוצר נגישות מרבית בין החצר לבין הבית. עיצוב חלונות אלומיניום לכל רוחב הקיר מתאים מאוד כאשר המטבח או הסלון פונים לגינה. באופן זה נשמרת שקיפות, תחושת המרחב מתעצמת והאור הטבעי מוסיף נופך לחלל.

"החיבור השקוף" מאפשר גם לצבעוניות ולעיצוב הנופי שבחוץ להקרין על עיצוב הפנים, ולהפך. דלתות ההזזה יוצרות נגישות מרבית וניצול החלל למעבר ותנועה ולכן, גם פופולריות יותר. אופציה נוספת, של שילוב בין דלתות זכוכית קבועות לנעות מאפשרת את ניצול יופיו ואצילותו של הפרופיל הבלגי, כאשר הוא משלב בין דלת ציר נפתחת לחלון קבוע, תוך חלוקה מותאמת לצורות גיאומטריות ושימוש נרחב באלומיניום כחומר גלם עיצובי. 

 

פלטת הצבעים ואלמנטים משותפים

על מנת לשמור על בחירת צבעים עקבית, שתקיף את מעטפת הבית והחצר ותיצור יחידה מתקשרת אחת, ניתן לעשות שימוש בגוני הלבן לקירות המעטפת, החלונות והדלתות ואליהם ליצוק צבע אחד אהוב ופלטת צבעים מונוכרומטיים משלימה, כאשר אותם גוונים של הצבע המרכזי, נשזרים באלמנטים פנימיים וחיצוניים, לרבות גווני ריהוט הבית והגינה, פינות הישיבה ואף הצמחייה.

ליצירת החיבור אפשר להוסיף בתוך חללי הבית צמחי תבלין, ריהוט בגוונים טבעיים, פרקט או שטיח בגוונים חמים. יש לציין, כי היתרון בצבעים המחוברים לטבע ולכפריות הוא, שהם אינם סותרים את גווני האפור-שחור, שיוצרים את הדרמה בעיצוב המודרני ובאותו אופן, משתלבים בכל סגנון ייחודי, כגון האקלקטי האישי, הוינטג' העתיק ועד למקסיקני הצבעוני.

העיקרון המנחה הוא שהקרקע בחוץ היא הצבע הדומיננטי, בין אם חום-אדמה או ירוק- דשא ואילו השמיים מייצגים את הכחול הבהיר ואת אור השמש הזורחת. בין לבין נמצאים צבעי הביניים, כך שהתאמת צבעי חללי הבית לגלגל הצבעים של הטבע, תוסיף לחיבור ולתקשורת ביניהם.

עצה בבחירת סגנון עיצובי לדלתות הפונות כלפי חוץ- יש לשים דגש על בחירת גווני ומרקמי מסגרות פתחי היציאה, החלונות ודלתות החוץ, אשר הופכות למעין חומר מגשר. ניתן לבחור גווני ירוק, חום וכחול המסמלים את הטבע, גוונים לבנים להשלמת המעטפת וכן, מרקמים שונים, כגון חלקים, מבריקים או מגורענים, בהתאם לסגנון העיצובי ולסגנון הזרימה ההרמונית של הבית עם החצר. 

 

ajaxSpinner