עיצוב באוהאוס ממקם את האדם במרכז

אדריכלות הבאוהאוס, הידועה גם כסגנון העיצוב הבינלאומי או כסגנון העידן המודרני, משלבת בין פשטות, אמנות ותעשייה, כאשר האדם וצרכיו נמצאים במרכז. עקרונות העיצוב של סגנון הבאוהאוס, בדומה לסגנונות אחרים, התפתחו מתוך תולדה של שינויים חברתיים ופוליטיים חובקי עולם. ניתן לומר שהוא מאופיין יותר מכל באמירה של המניפסט הקומוניסטי "פועלי העולם התאחדו", שסימלה את תחילתו של עידן האדם המודרני המשוחרר. בהתאם, אם אתם רוצים לעצב את הבית על פי עקרונות הבאוהאוס, תצטרכו להתחיל בוויתור על "מאסה" לטובת חללים פתוחים ובוויתור על קישוטים, לטובת פשטות ופונקציונאליות. 

קחו השראה מאדריכלות הבאוהאוס המקורית

הסגנון המקורי נדד ארצה בתחילת שנות השלושים של המאה הקודמת והשתרש באדריכלות ובעיצוב הישראליים. את העלייה לארץ עשה הבאוהאוס מגרמניה, "בשליחותם" של בוגרי בית הספר הגבוה לעיצוב "הבאוהאוס" (שפירושו "בית ובנייה"),  זאת לאחר שבית הספר נסגר עם עליית השלטון הנאצי ובוגריו התפזרו ברחבי העולם. אלו שהגיעו ארצה, קבעו סגנון טרנדי אך יציב, שנשאר פופולארי עד היום. הסגנון שהביאו עמם תאם מאוד לאידיאולוגיה ההתיישבותית הציונית. עיצוב הבאוהאוס נחת בזמן ובמקום הנכון ואיפשר בנייה פשוטה, המבוססת על כח עבודה עברי, בטון וטיח. בבסיס הרעיון עמד הצורך לנצל שטחים והבנייה בוצעה על עמודים, שאפשרו ניצול מרחבים בבית, בין היתר גם בזכות שימוש בקורות במקום קירות תומכים, תוך חיזוק שלד הבית עם ברזל או פלדה. כל אלו החליפו את המאסה לטובת חללים פתוחים ונגישים. אם תרצו לקבל השראה לעיצוב הבית בסגנון הבאוהאוס אז אחד השרידים המשקפים ביותר לאותם ימים ולסגנון המקורי הוא "העיר הלבנה" בתל אביב, שאף הוכרזה כאתר מורשת בינלאומי, בין היתר בזכות המתחם הייחודי. 

תכנון חללי הבית  

מאחר ועיצוב הבאוהאוס שיקף את סוף עידן הסוציאליזם והקומוניזם ואת תחילת זמנו של האינדיבידואל, שהחליט לדרוש ולקחת לעצמו, להעריך את עצמו יותר ולחיות חיי חופש-   עליכם לזכור בעת תכנון המבנה והחללים, שהרעיון הוא לשים את עצמכם במרכז, כך שהבית ישרת אתכם- ולא אתם אותו.

עליכם לוותר על "מאסה" לטובת יצירת חללים גדולים ומרווחים, לרבות ביצוע תקרות גבוהות ותוספת פתחים וחלונות לכניסת אור טבעי וקבלת תחושת מרחב. למשל, אם אתם מרבים לארח אז חלל הסלון יקבל שטח ניכר ויקושר לחלל המטבח, ללא קירות חוצצים, כך שתתאפשר תנועה חופשית המתאימה לצרכי האירוח. עוד לעניין החללים, כאמור,  עם כניסת הבאוהאוס תם עידן הקירות המחזיקים את הגג ואת מקומם תפסו עמודים, חיזוקים וקורות תומכות. הורדת הקירות והמאסה מתוך פנים הבית אומנם איפשר יצירת חללים פרקטיים ופונקציונאליים אך כיום, ביצוע קורות או קירות בטון כאלמנט דקורטיבי, יכול דווקא להיות דרך מצוינת לחיזוק אמירת עיצוב הבאוהאוס, שמתחבר מאוד לאלמנטים תעשייתיים, הבלטת הייחודיות, מתן מקום לביטוי אישי ואף הצגת אירוניה דוגמת זו.   

עיצוב באוהאוס ממקם את האדם במרכז

מאפייני הבאוהאוס בעיצוב הבית

שימושיות ופונקציונאליות: הפרקטיות והשימוש ב"מכונות" לצרכי בנייה, לצד סממני התעשייה וטכנולוגיה, הם אשר עומדים במרכז עיצוב הבאוהאוס. הסגנון המודרני התבסס במקור על שימוש בטכנולוגיות בנייה חדשות ובמכונות יצור, שגם היוו השראה להתפתחות הסגנון. כלומר, הבית על פי תפיסה זו- ממש כמו מכונת ייצור, צריך לשרת את "היצרן". כך גם צורות גיאומטריות הפכו לאמצעי לשמר את מאפייני הייצור האחיד והשבלוני. מכאן גם שמרכיבי עיצוב הבאוהאוס מכילים צורות גיאומטריות שונות, תוך שמירה על סדירות הרכיבים ועל מרכיבים פונקציונאליים. חשוב לזכור שמאחר וכל אלו נועדו לנצל את המרחב אז העיצוב עצמו הוא הבסיס לקומפוזיציה ביניהם. 

קומפוזיציה חופשית: לצורך שימור הרעיון הבסיסי, עליכם יש לשמור על קומפוזיציה חופשית, המתבססת על קווים ונקודות, אשר מייתרים את הצורך לחלק באופן זהה את החללים בבית ומאפשרים להתאים את החלוקה לשימושים פרקטיים. צרו תוכנית חופשית לארגון המבנה והבית, בהתאם לצרכים. 

פשטות: כלל אצבע חשוב הוא שמירה על פשטות. אם אתם רוצים לדמות את הסגנון והפרקטיות שהוא מביא עמו אז עליכם לוותר על קישוטים לא תפקודיים ולדבוק בעקרונות המרכיבים השימושיים שמשרתים אתכם בלבד, מה שהופך את המראה של הבאוהאוס לפשוט ונקי. 

ניצול גגות: במקור הגגות השטוחים החליפו את גגות הרעפים, מאותו רצון לניצול מקסימאלי של השטח לטובת שימושי האדם. גינות על גגות או במרפסות הבתים, מתאפשרים בזכות הטכנולוגיה ומערכות הניקוז של העידן המודרני וכמובן יש לנצל אותם לטובתכם ולחבר את הבית לטבע ולסביבה. 

חלונות אלומיניום אופקיים

עיצוב באוהאוס ממקם את האדם במרכזחזית הבית והמעטפת "שוחררה" על ידי הסגנון הבינלאומי ואם פעם היא לקחה את מלוא האחריות ההנדסית, הרי שהיום נעשה שימוש חופשי בחלוקת הפתחים, מיקומם, צורתם - בהתאם לצורך להכניס אור הביתה, לצד שיקולים נוספים כגון, אוורור, בידוד ואופי החלל הפנימי. לצורך שימור הקו העיצובי, המאפיין את הבנייה המקורית של הבאוהאוס, מומלץ להתקין חלונות אופקיים, שנועדו להאיר את החלל באופן שווה. כמו כן, ריבוי חלונות משקיפים לטבע והחיבור בין האדם, הטבע והתעשייה הם חלק מהעקרונות המנחים את הסגנון. הבחירה הנכונה לפיכך, תהיה חלונות בלגיים או חלונות מאלומיניום, שמשלבים במדוייק ובהתאמה אישית ופונקציונאלית את עיצוב הבאוהאוס. השילוב בין המראה האותנטי של מסגרת האלומיניום הבלגי לבין הזכוכית, לצד היכולת לעצב חלונות פס בלגיים בחלוקה מותאמת, הפכו אותם לחלק בלתי נפרד מעיצוב עכשווי בסגנון הבאוהאוס.  

 

עיצוב באוהאוס עם חלונות אופקיים

בחירת חפצים שימושיים ופרטי אמנות

עיצוב הבאוהאוס מחבר בין אמנות, למלאכה ולתעשייה וכן, בין כל האומנויות מכל התקופות, לרבות הרנסנס למשל. פרטי אמנות שמשקפים את החיבור הזה, יסייעו מאוד לעיצוב הבית. יש המגדירים את הפריטים הללו כמרקם של סתירות, כלומר דווקא כאן אפשר לגלות גמישות בבחירת הפריטים, לעומת הקו הפשוט והעדר הקישוטים המאפיינים את המבנה עצמו. יותר מכל מומלץ לבחור בפריטים ואפילו רהיטים תעשייתיים, שמשקפים את השילוב בין אמנות לתעשייה ולטכנולוגיה. כך למשל, שילוב של ברזל בציפוי ניקל יכול להתאים לעיצוב כורסאות, כל עוד הריהוט הוא פרקטי ומותאם לנוחיות האדם. בבחירת תמונות ניתן לעשות שימוש בהדפסים דיגיטליים למשל. בכלים שימושיים, כגון כדים למזיגת מים, אפשר לבחור את אלו העשויים פליז ומתכת בציפוי ניקל. זאת ועוד, כלי בית, מנורות, חפצי נוי ועוד, בסגנון הבאוהאוס, מתאפיינים גם בזכוכית וביצירות מעבודת יד.  על אף שהזכוכית לכאורה איננה פרקטית ומוצרים בעבודת יד אינם תעשייתיים - ופריטים כאמור אכן יצרו מחלוקות בבית הספר "הבאוהאוס"-  הם הפכו לחלק מהאמירה של בוגריו. עד היום חיפוי זכוכית וריבוי פתחים לחלונות, הם חלק בלתי נפרד מהסתירות שמציג הסגנון, שבו הכל מותר, כל עוד זה משרת את האדם.