יכולות מערכות השליטה בבית חכם

המונח "בית חכם" נכנס בעשור האחרון ללקסיקון הישראלי, מהסיבה הפשוטה שהוא מציע נוחות, בטיחות ושליטה מלאה בכל מערכות החשמל והתקשורת של הבית מכל מקום. הישראלים, שאוהבים לאמץ חידושים וחדשנות, מאוד אהבו את האופציות שהציעו להם תוכנות הבית החכם והמערכות החלו לחדור לבתים ולמשרדים. גם היצרנים ראו כי טוב ופיתחו יותר ויותר אמצעים טכנולוגיים בעשור האחרון, כולל אפשרות להתקנת מערכות וידאו ושמע באופן עצמאי ועד למערכות מתוחכמות של מעכב, בקרה ושליטה על כל היבטי החיים של הדיירים. כיום, כששנת 2018 כבר כאן, אפשר בהחלט להצהיר על שני דברים: הראשון הוא, שהבית החכם כאן כדי להישאר ומי שטרם אימץ את הטכנולוגיה- מוזמן להצטרף עכשיו והשני הוא, שלא צריך להשתגע בשביל  לקחת את השליטה לידיים.

מה זה בית חכם?

בכדי להבין את התמונה המלאה, נתחיל מההגדרה הבסיסית: בית חכם פועל בעזרת שליטה ובקרה בכל מערכות החשמל, התאורה, המזגנים, התריסים המורמים, שערים חשמליים וכמו כן, במערכות אבטחה, מיגון ותקשורת. למעשה, כל חלק ואמצעי בבית שצורך חשמל עובר לשליטה מלאה של בעליו. 

היכולות של מערכות שליטה ובקרה בבית החכם

מערכת הבקרה והשליטה לא רק מפעילה ומכבה את המערכות בזמן השהות בבית אלא היא נשלטת מכל מקום, באמצעות הטלפון הנייד, טאבלטים וכל מכשיר המחובר לאינטרנט,  והיא ניתנת להפעלה בזמן השהות בבית על ידי שלט רחוק, מתגים, חיישנים ועוד. במילים אחרות, לחיצת כפתור אחת יכולה להדליק את מערכת המיזוג בבית ולקרר אותו בזמן שאתם בדרככם הביתה, היא יכולה להוריד את כל התריסים החשמליים בזמן שאתם בדרככם החוצה או להוריד תריס בודד בשעה שנקבעה מראש, היא יכולה להדליק את האור עם כניסתכם לחדר או לכבות את המזגן עם יציאתכם ממנו. אבל זה לא הכל, תוכנות שפותחו וחדרו בעשור האחרון לבתים בישראל מציעות מערכת תקשורת שיכולה גם לשלוט בתכני וידאו ואודיו בכל מסך ומסך ברחבי הבית, להדליק את המסך עבור הילדים בשבת בבוקר, להמשיך לצפות גם בחדר השינה בסרט שהתחלתם לראות בסלון ואפילו, בתוספת מסך ומקלדת אלחוטית להתחבר לרשת האינטרנט בכל רגע נתון גם ממקומות קצת פחות שגרתיים, כגון חדר השירותים. מה עוד יכולות מערכות בית חכם לעשות?

למשל, לשלוח סמס לנייד כאשר הילדים מגיעים הביתה, לצפות בהם בזמן שהותם לבד בבית וגם להתריע בפני נזילות מים, לזהות פריצה לפתחי הבית ולכבות את החשמל בעת סכנה, כגון שריפה.

את כל אלו ניתן לתזמן ולקבוע מראש או כאמור, להפעיל באמצעות חיישנים הרגישים לתנועה או טמפרטורה וכמובן, באמצעות לחיצה על שלט רחוק.

 מערכת נשלטת של בית חכם

התקנת מערכות חכמות נקודתיות או רכישת תוכנות כוללניות?

חשוב לציין שאין סוף למגוון התוכנות, לרמת ההתראות וליכולות השליטה של מערכות הבית החכם. ישנן תוכנות שונות ורבות, המציעות פתרונות בסיסיים ועד ל"טריקים" משוכללים למיטיבי לכת. גם המחירים, בהתאם, יכולים לנוע בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים, תלוי במטרה, בשיטה ובמערכות הנבחרות. לכן, לפני שמחליטים איזו מערכת להתקין, כדאי לבצע בדיקה מקיפה ליתרונות ולחסרונות של המערכות המוצעות בשוק ובעיקר לבחור במערכות נקודתיות שיהפכו את הבית לחכם. למשל, חיבור והתקנת אביזרי שליטה בתאורה או תריסים חשמליים לבית חכם, הן אופציות יעילות ביותר לניהול בית חכם, חסכוני, בטוח ונח. יש לציין, כי חלק מבעלי המקצוע דוגלים בהתקנת מערכות שליטה נקודתיות כאמור, שנותנות פתרון לבקרה ושליטה במערכות החשמל השונות בבית לפי צורך ולא באופן גורף, המחייב השקעות גרנדיוזיות בתוכנות, עבודות תשתית ועוד. מאידך, בעלי המקצוע המפתחים ומתקינים מערכות לבית חכם, בוודאי יטענו כי לא כל מתג שמוחאים לו כפיים והוא נדלק, הופך את הבית לחכם. שורה תחתונה: אין צורך להשתגע כדי להפוך את הבית לחכם והבחירה צריכה להיות מותאמות לצרכים האישיים. 

מערכות בית חכם לשליטה בפתחי הבית

דוגמא למערכת בית חכם העונה לצרכים בסיסיים, היא מערכת שליטה בפתחי הבית, אשר יכולה לבצע פעולות שונות, מתוזמנות מראש או בלחיצת כפתור ואפילו לזהות מצבים קצת פחות צפויים, כגון שינויים במזג האוויר. המערכת כוללת שליטה על כל התריסים החשמליים בבית חכם, הסוככים ושערי חנייה חשמליים, והיא פועלת באמצעות גלי רדיו, מתגים, שלטים וגלאים. 

יתרונות התריסים החשמליים בבית החכם

בטיחות: מערכת חכמה מזהה שינויים במצב הפתחים ויכולה להתריע בפני חשש לפריצות. המערכת מאפשרת לבעלי הבית לבצע הורדה של כל התריסים החשמליים מרחוק, כך שגם אם שכחתם תריס פתוח כשיצאתם מהבית- הוא ייסגר מכל מקום בלחיצת כפתור. בהיבט זה גם שער כניסה חשמלי לבית הינו מרכיב משמעותי, מאחר ומעבר לנוחות שהוא מספק, הוא גם אמצעי אבטחה, שנשלט ומפוקח על ידי מערכת הבקרה של הבית החכם. 

הגנה מפגעי מזג האוויר: בשנים האחרונות אנו עדים לחוסר יציבות ושינויים תכופים בשינויי האקלים. כך למשל, סופת חול, אובך, רוחות וגשמים או שמש לוהטת, יכולים להפתיע אותנו מבלי שנערכנו לכך. בעזרת מערכת שליטה בתריסים חשמליים בבית החכם, ניתן בכל רגע לבצע סגירה הרמטית או חלקית של הפתחים ולהגן על הבית מפני אבק, לכלוך, רטיבות, קור וחום. 

שליטה בכניסת האור הטבעי לבית: העיצוב המודרני עושה שימוש ניכר ומשמעותי באור הטבעי על מנת לנצל את אנרגיית השמש, לייצר אוורור ואווירה בחללים ולהקנות תחושת מרחב לבית. בהתאם, אדריכלים ומעצבים לא חוסכים בתוספת פתחים לבית או הרחבת הפתחים הקיימים אלא שככלל שהאור חודר לבית כאוות נפשו, הוא גם עלול לגרום לאי נוחות. כך למשל, בשעות מסויימות אזורים שונים בבית סובלים משמש מסנוורת או כזו ש"מכה" בצמחים ורהיטים. מערכת שליטה בתריסים חשמליים בבית החכם מאפשרת לתכנן מראש את השעות שבהם יסגרו או יסגרו חלקית התריסים בצד שפונה לשמש וניתן לבצע זאת בתריס בודד, קבוצת תריסים וכמובן בכל התריסים בבית. מצד שני, אור השמש משרת נאמנה את בני הבית, למשל בשעות הבוקר כשהוא מסייע ליקיצה נעימה ובמקרה כזה ניתן לכוון את התריסים, כך שיפתחו בשעות ההשכמה של הדיירים. 

    שיתוף ברשתות חברתיות