גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כתבות

מערכות אלומיניום בתפירה אישית

אורי סלע

מערכות האלומיניום של קליל הן מערכות שברובן מפותחות באופן מיוחד עבור יזמים ואדריכלים בפרויקט מסוים. באופן הזה מציעה קליל נדבך נוסף של איכות לפרויקט גם אם הוא לא מגיע בדמות של צורות אמורפיות ופלטת צבעים נועזת וססגונית. לדברי פרופסור משה צור, אדריכל ובונה ערים, "נדרשת עבודה מאוד קשה כדי להגיע לפתרון מאוד פשוט". צור הנמנה עם חוד החנית של האדריכלות בישראל, הצליח לתמצת לכדי משפט אחד ברור ופשוט את מה שתעשיות רבות מבקשות למסור ללקוחות עבורן הן מפתחות ויוצרות.מערכות האלומיניום שמפתחת חברת קליל ליזמים ולאדריכלים העובדים עמה הן מערכות שמבחינה פונקציונאלית מספקות צרכים בסיסיים של איכות וביטחון, וכך הן אמורות להישאר, אלא שרשימת הדרישות הנסתרות מהעין היא כמעט אינסופית.

הדרך שמוצר עובר מהרגע שגובש קונספטואלית ועד הרגע שעומד בכל הדרישות ומותקן בפרויקט היא בדרך כלל סזיפית ודורשת מתן תשומת לב ברמות הגבוהות ביותר. כשמדובר במערכות אלומיניום, קיימות מערכות רבות שמהוות מוצרי מדף, אך בלא מעט מקרים נדרשת התאמה ב-100% לפרויקט מסוים. בקליל מייצרים את שתי האלנטרנטיבות וכשמדובר בייצור עבור פרויקט, מקצה החברה צוות פיתוח ייעודי האחראי על פיתוח המערכת במטרה להתאימה לדרישות האדריכל והפרויקט.

הבניה המודרנית, הפרטית והמסחרית, היא בניה המאופיינת במפתחים רחבים מאוד ויש לעובדה הזאת משמעויות. מפתח רחב מצריך התייחסות מקצועית לאיטום, בידוד תרמי ובידוד אקוסטי, שאחראיים בעיקר על יצירת האקלים בתוך החלל. בנוסף נדרשת התייחסות לפרמטרים נוספים של משקל החומר, אופן התקנתו והנראות הסופית, הן מהחלל הפנימי כלפי חוץ והן כיצד נראית המערכת בחזית הפונה לרחוב. נתונים אלו עשויים להשתנות בהתאם למספר הקומות בבניין, לחומרי הבניה המאפיינים את הפרויקט, לסביבתו הגיאוגרפית ועוד.

בפרויקט BLUE בתל- אביב של  יזמי הנדל"ן קנדה ישראל ואקרו גרופ, בתכנונו של האדריכל אילן פיבקו נבנו כ- 300 דירות יוקרה ב 6 מגדלי מגורים עגולים ולצורך הבניה פותחה מערכת ייחודית לפרויקט המשלבת קירות מסך קליל מנהטן כשכנפי החלון ו/או דלת ההזזה הסמויות נעות בגב קיר המסך באמצעות אלמנטים מיוחדים. את יישום מערכות האלומיניום ביצעו שפר תעשיות אלומיניום.

דוגמא נוספת הוא מגדל רמז התל- אביבי של קבוצת רוכשים בראשות אורי חייצ''יק ונתן חץ, בתכנון משרד האדריכלים משה צור אדריכלים. בפרויקט הזה פותחה מערכת ייחודית פרי שיתוף פעולה מניב מיוחד, בין קליל לחברתKAWNEER הבינלאומית.

מדובר בקיר מסך סטרוקטוראלי מלא, ללא פרופילי אלומיניום גלויים לעין מצדו החיצוני, המשלב בתוכו חלונות לפתיחה פנימה מסוג דרי קיפ סמוי.

הפרויקט זכה בפרס ארגון  CTBUH הבינלאומי, בקטגוריית המבנים הגבוהים הטובים ביותר במזרח התיכון ובאפריקה לשנת 2013.
את מערכות האלומיניום בפרויקט יישם קבלן האלומיניום דבי דויד.

קיים הבדל בין הבנת הצרכים של אדריכל בפרויקט מסוים ובין פיתוח ייעודי של מערכת שתתאים לצרכים הללו ולדרישות. פיתוח מוצר כרוך בהקצאת משאבי כח אדם רלוונטיים, זמן ועלויות וההתכווננות חייבת להיות מובנת ברזולוציות הגבוהות ביותר. הראיה האסטרטגית של קליל בה האדריכל  והיזם עומדים במרכז תשומת הלב, מתורגמת לעשיה בפועל ובאה לידי ביטוי במבחר רחב ומגוון של פרויקטים למסחר ולמגורים עבורם פותחו מערכות אלומיניום ייעודיות. עם האדריכלים והיזמים שתכננו בעזרת קליל את מערכות האלומיניום לפרויקטים מבית היוצר שלהם, נמנים גם יסקי מור אדריכלים שאת המערכת שפותחה עבורם בקליל, יישמו ממש בקרוב בבניין רסיטל הנמצא בשלבי בניה. מדובר בקיר מסך המשלב זכוכית וקסטות אלקובונד המאפשרים פתרון טכני נכון מבחינת עומסים ואיטום ומותאמים לדרישה העיצובית הייחודית שביקשו.

ajaxSpinner