גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כתבות

מדריך חובה למשפץ ולבונה – דברים שאסור לפספס לפני שיוצאים לדרך

בשעה טובה! החלטתם לצאת לדרך.  
אולי חשקה נפשכם בבית חדש, או שהחלטתם להפוך ולשפץ את הקיים, בכל מקרה, אתם חדורי מוטיבציה, מדמיינים את השיפור בחייכם והחלום נראה קרוב מתמיד. אז עצרו שנייה וקחו קצת אויר, כי התהליך שעומד בפניכם הוא מורכב, וכדי שבאמת תוכלו להתרווח בכורסה ולסקור את מעשה ידיכם בגאווה ובסיפוק, כדאי להקדיש קצת זמן ומחשבה, להבין מה עומד בפניכם, ולצאת מוכנים לדרך.

הדבר הראשון שצריך לעשות, נשמע פשוט אך הוא חשוב מאין כמוהו להצלחת התהליך. קחו עט ונייר ורשמו, במפורט ככל האפשר, מה אתם באמת רוצים וצריכים. כל אדריכל או מעצב טוב יבסס את התכנון שלו על פרוגרמה – הגדרת הצרכים האיכותיים והכמותיים של הפרויקט. שאלו את עצמכם ממה אינכם מרוצים בביתכם הנוכחי? מה הייתם רוצים לשנות ומה לשמר? שוחחו עם כל בני המשפחה ותאמו ציפיות, פערים בסדרי העדיפויות הם דבר שכיח וכדי למנוע תסכולים כדאי ללבן את הדברים מראש ולהגיע להבנות.  פתרון נחמד הוא להכין רשימה היררכית – בראשה הדברים ההכרחיים, אלו שממש אי אפשר לוותר עליהם והם מוסכמים על כולם, ובסופה אופציות, דברים שקיימים לגביהם התלבטויות או חילוקי דעות. בהמשך תוכלו לשקול אותם ביחד עם היועץ המתאים ולקבל את ההחלטות הנכונות. 

לרשימה הנחמדה הזו, צריך להוסיף עוד מרכיב אחד חשוב. כי הרי יש את הרצוי ויש את המצוי, ולרובנו אין משאבים בלתי מוגבלים. השוק מציע לנו שפע רב של פריטים יפים וחדשניים וקל מאוד להיסחף להוצאות לא מתוכננות. לכן, רצוי מאוד כבר בשלב זה להחליט מהו הסכום הכספי שאתם רוצים ויכולים להקצות לפרויקט, כלומר להגדיר את התקציב.

מצוידים בשני הכלים הללו, תוכלו לגשת לבחירת המתכנן, כאשר חשוב לצין שיש לא מעט נשים מוכשרות בתחום ולשון הזכר היא לצורך הפשטות הסגנונית. כאשר מדובר בבית חדש, בתוספת בניה או שינויים מהותיים בקירות החוץ, תזדקקו כמובן לאדריכל מורשה שיודע להתנהל מול הרשויות לצורך קבלת היתר בניה. לשינויים בחללים הפנימיים בלבד תוכלו להסתפק במעצב פנים. אבל בשני המקרים זכרו שאתם בוחרים קפטן לספינה שלכם. אתם תגידו לו לאן לשוט, אבל הוא ינהל ביד רמה את המסע. הוא חייב להיות מקצועי, לתכנן לכם את הבית לפי רצונכם ותקציבכם, לתרום לכם ידע ורעיונות ויחד עם זאת להביא מניסיונו על מנת למנוע מכם לעשות טעויות. הוא זה שיתאם וירכז תוכניות של כל שאר היועצים והמתכננים, והוא זה שיגיע מדי פעם לשטח ויבדוק שהכל מבוצע לפי המתוכנן, במתכונת שנקראת פיקוח על. היינו רוצים שהוא יהיה אסרטיבי ויעיל ובו בזמן סבלני וקשוב וידע לפנות לנו זמן כשיתעוררו קשיים, ותאמינו לי, בכל תהליך בניה בריא הם צצים! אז איך למען השם בוחרים?

הבחירה יכולה להיות פשוטה אם נשים לב לכמה דגשים. דגש ראשון קשור לסגנון. על טעם וריח לא צריך להתווכח, אבל כן צריך לדעת שלכל אדריכל, כמו לכל אומן, יש טביעת אצבע משלו, וחשוב מאוד שנאהב אותה ונרגיש איתה בנח. זה אומר שאנחנו חייבים להיחשף לעבודות קודמות שלו, וכל המרבה הרי זה משובח. תמונות זה מובן מאליו בעידן הדיגיטלי של ימינו, אבל אל תתעצלו, כתתו רגליים ולכו לראות בית או שניים. גם כי תמונות מראות לכם זוויות סלקטיביות מאוד וגם כי תרוויחו מזה שיחה עם בעלי הבית. תוכלו לשאול אותם קצת על תהליך הבניה וללמוד על האינטראקציה שלהם עם האדריכל.

דגש שני הוא על הנושא הפורמאלי. קראו היטב את הצעת המחיר שיגיש לכם האדריכל, ואל תהססו לבקש ממנו להגדיר במפורש את רשימת השירותים שהוא מספק לכם. קו התפר בין תכנון הפנים והחוץ אינו ברור וחד, וקיימים הבדלים ניכרים בין האדריכלים בהתייחסות שלהם לנושאי פנים, ובמידת הפירוט שהם מציעים ללא תוספת מחיר. אם באפשרותכם להוסיף לחבילה גם מעצב פנים שיהיה מעורב בתכנון כבר משלבי מוקדמים, תצאו נשכרים. תוסיפו עוד זווית ראיה מקצועית וככל שתקדימו לחשוב על פרטים וחומרים תחסכו לכם עוגמת נפש וטעויות בהמשך. גם במקרה כזה הגדרה מדויקת של תחומי האחריות של כל אחד מהמתכננים היא קריטית להתנהלות נכונה ויעילה.

דגש אחרון הוא על הכימיה. תהליך הבניה הוא לא קצר, הוא נמדד בחודשים ופעמים רבות אף בשנים. הוא יהיה הרבה יותר נעים ומוצלח עם השיח הבין אישי יהיה נעים והאווירה תהיה נינוחה.

אדריכלים רבים מכתיבים ללקוח את רוב ההחלטות כחלק מראייתם המקצועית והאומנותית, אחרים רואים  עצמם לא רק כאומנים אלא גם  כמספקי שרות שתפקידם לכוון את טעמו של הלקוח, והכי חשוב שתפיסת עולמכם תעלה בקנה אחד עם זו של האדריכל. דברו איתו בגלוי ושאלו על עמדתו בעניין, תאום ציפיות מונע תמיד עוגמת נפש עתידית.

ולסיום, אל תתבלבלו – מוכשר ומקצועי ככל שיהיה האדריכל שבחרתם, עבודה רבה צפויה גם לכם. אתם עומדים ללמוד שפה חדשה, ומושגים חדשים. תצטרכו לעשות בחירות והחלטות רבות, וכמובן גם ויתורים. פנו זמן וסבלנות,  זו יכולה להיות חוויה מעשירה וכייפית שבסופה תוכלו ליהנות מיצירה שהיא לגמרי שלכם והחלום יקרום עור וגידים.

ajaxSpinner