דלתות הזזה כחלק מעיצוב הבית

איך תייצרו הרמוניה בין הסביבה החיצונית לפנים הבית, האם גודל המפתחים משפיע תחושת המרחב וכיצד ניתן לנצל דלתות זכוכית לעיצוב פנים? כל העקרונות להתאמת דלתות הזזה לפתח הבית ולסביבה החיצונית 

מפתחי הבית זוכים בשנים האחרונות להתייחסות מיוחדת, והם הפכו לכלי בידי אדריכלים ומעצבים ליצירת הרמוניה, זרימה וחיבור בין חללי הבית ובין הבית לסביבה החיצונית. לכן, אם פעם חלונות ודלתות היה עניין טכני שנותן פתרון פרקטי לאטימת המפתחים, הרי שהיום הם מקבלים את המקום הראוי, כמי שאמונים על חדירת האור הטבעי לבית, תוך ניצול מושכל של כיווני האוויר והאור והגדלת המרחב הפנימי של החללים. בנוסף, הפתרונות הקיימים לסגירת מפתחים מנוצלים לצרכים נוספים, כגון חיסכון בחשמל, יצירת אווירה רצויה, העמקת תחושת המרחב, עיצוב ועוד. 

היכולת לחבר בין החיים בתוך הבית למרחבים החיצוניים מעצימה את תחושת המרחב, במיוחד כאשר ישנה מרפסת או גינה ואז נפתחת האפשרות להכניס את הטבע הביתה. מומלץ לתכנן חלונות ודלתות תוך ניצול מקסימלי של יתרונות אלו. 

התאמת דלתות הזזה

דלתות ההזזה מאפשרות כניסה ושליטה מלאה על חדירת אור ואוויר והן מהוות תחליף לקירות, שתופסים מקום במרחב ומצמצמים אותו. ככל שהדלתות רחבות יותר, כך תוכלו לנצל טוב יותר את יתרונות הסביבה. בנוסף, כאשר מדובר בבתים צמודי קרקע, הולכת וצומחת המגמה "לשבור קירות" ובמקומם להעדיף דלתות הזזה גם בחדרי השינה הפונים לגינה. חשוב לדעת שניתן להתאים אותן לגודל המפתח הרצוי בכל מצב נתון, כך למשל, דלתות הזזה כנף על מסילה יתאימו למפתחים בינוניים וגדולים והן פרקטיות במיוחד במעבר בין החללים המרכזיים- הסלון והמטבח- למרפסת. 

המפתח להצלחה במשימה הוא התאמה של דלתות הזזה למרפסת ולגינה- והנה כמה עקרונות חשובים לדרך: 

עיצוב - את מערכת הדלתות תוכלו להתאים לכל סגנון עיצובי. בהיבט זה חשוב להתייחס לעובי הפרופיל ולצבע ולהתאימם למעטפת הבית, כך שידברו עם העיצוב הכללי, וייצרו דיאלוג עם הסביבה הטבעית שמחוץ לבית. גם הגימור שתבחרו למסגרת האלומיניום ישפיע על התוצאה. גימור מגורען ייתן את המראה המחוספס והברזלי האותנטי ואילו גימור מטאלי יעניק מראה חלק ומתכתי, המתכתב עם הסגנון המודרני. 

 דלתות הזזה כחלק מעיצוב הבית

התאמת הצבעוניות- לקבלת המראה המינימליסטי והנקי ניתן לבחור בפרופיל דק ועדין בגוונים בהירים, כגון לבן או שמנת. לחילופין, אם רוצים להדגיש את הצמחייה והסביבה הטבעית שבגינה, ניתן לבחור בגווני הירוק, חום ובז'. סגנון עיצוב כפרי יכול לעשות שימוש בפרופיל אלומיניום בגווני תכלת וכחול ואילו לסגנונות היוקרתיים והמודרניים יכולים להתאים השחורים והאפורים, על גווניהם הרבים. הנועזים שביננו, שרוצים להדגיש את שמחה החיים ואוהבים צבעים חזקים, יכולים לבחור דלתות זכוכית מאלומיניום בגווני צהוב או ורוד- ולקבל תוצאה עוצמתית ואלגנטית להדגשת המעטפת. 

סגנונות עיצוב משולבים- יותר ויותר ישראלים בוחרים לשלב בין הסגנון המודרני המרווח והנקי לבין הסגנון הכפרי, שמעניק את החמימות הרצויה לבית. דלתות הזזה משמשות היום כאלמנט משמעותי שתורם ליצירת השילוב בין הסגנונות. אחד הפרופילים הפופולריים בשילוב זה הוא הבלגי, שמאפשר חלוקה של הפרופיל ויצירת צורות גיאומטריות אורכיות או רוחביות, שוות או שונות, לפי בחירה. לכך ניתן להוסיף ידיות בסגנון בלגי כפרי, מודרני ועד לידיות בעיצוב והזמנה אישית, שיכולות להעצים את התוצאה. 

איך תנצלו את התריסים לטובתכם?

גם התריסים כמו הדלתות, זוכים היום להתייחסות משלהם, ויש להם תפקיד חשוב בוויסות האור, האוויר והתמודדות עם אתגרים, כגון תנאי מזג האוויר והגברת תחושת הביטחון. בכל הנוגע לנוחות תוכלו לבחור תריסים חשמליים שמאפשרים שליטה מלאה בלחיצת כפתור, כאשר את ארגז התריס תוכלו "להסתיר" בתוך הקיר בתכנון מראש או לקבוע אותו מחוץ לקירות הבית. שלבי התריסים עצמם עשויים מחומרים שונים, בעלי דרגת אטימות וחוזק מגוונים, כגון שלב מוקצף המספק בידוד טרמי ואקוסטי או שלב משוך, המספק דרגת חוזק גבוהה ובהתאם לכך, גם תחושת ביטחון. השלב המוקצף מתאים במיוחד למפתחים רחבים, כגון המעבר בין הסלון לגינה או למרפסת. אם הדגש שאתם רוצים לתת הוא לניצול האור הטבעי, שלב משוך אור הוא התשובה בשבילכם. מדובר בשלב בעל מרווחים גדולים יחסית, כך שגם אם התריס אינו פתוח עד הסוף, תוכלו להנות מזרימת אוויר ואור. 

    שיתוף ברשתות חברתיות