גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
כתבות

מכניסים נגיעות של בטון אדריכלי הביתה

שילוב נגיעות של עיצוב תעשייתי בתוך הבית: מהתקרה, דרך קירות בטון אדריכלי, החלונות ועד לרצפה ולריהוט, כל ההמלצות לתוספת טעם ועניין לעיצוב הביתי.

העיצוב התעשייתי הוא כבר מזמן לא טרנד חולף. יותר ויותר בתים ישראלים מאמצים את הנגיעות המאסיביות, הטעם והעניין שהוא מציע, ומשלבים נגיעות ממנו בתוך החללים. מהתקרה, דרך הרצפה, החלונות הבלגיים ועד לריהוט- כל מה שצריך לדעת על אלמנטים שיכניסו את הטון התעשייתי לביתכם. 

המראה הלא גמור

העקרון המנחה של העיצוב התעשייתי הוא המראה הלא גמור, כגון קירות בטון אדריכלי חשופים, צנרת נגלית לעין ועד לגופי תאורה מברזל וגרפיטי בקיר חדר הילדים. כשאתם חושבים על עיצוב תעשייתי, קחו לעצמכם השראה מהתקופה שממנה הוא התפתח- המהפכה התעשייתי של המאה ה-19. במאה הנוכחית הפך העיצוב התעשייתי לסגנון המשרת מעצבים לצרכי מגורים ולופטים, בין היתר מטעמי חסכון בעלויות ובשל הרצון למחזר ולנצל לטובת האדם חומרים ורהיטים ששימשו עד אז בעיקר להקמת מחסנים ומפעלים. על כן, הקו המאפיין של המוצרים הוא במקורו תעשייתי וסדרתי אולם כיום מוצרים אלו מתמקדים באסתטיקה ופרקטיות והם מגיעים בגימורים מודרניים ועכשוויים.   

המראה המחוספס והמאסיבי המאפיין את הסגנון העכשווי, בטון מעוצב לצד שילוב פלטת צבעים כהים, הפך אותו לאטרקטיבי במיוחד אך גם הקנה לו שם של עיצוב דרמטי. האמת היא שאפשר בהחלט לקבל את אותו האפקט שמציע הסגנון מבלי לעורר דרמות. כך למשל, אין צורך לחשוף את מערכת תעלות המיזוג הביתי על מנת לקבל את המראה התעשייתי וניתן להסתפק באלמנטים דומיננטיים בודדים מתוך מאפייניו בכל חלל וחלל, כגון משטח או ארון מעץ לא מעובד במטבח, קיר לבנים חשוף ששכבת הטיח גורדה מעליו, בתוספת נורות פחם לקבלת אווירה חמימה, אהילים תעשייתיים, ריהוט מברזל, ועוד. 

בין תקרה לרצפה

עיצוב תעשייתי מתאים מאוד לבתים בעלי תקרה גבוהה אך מיושם גם בחללים בעלי תקרה סטנדרטית. אחת האפשרויות היא להשאיר את התקרה חשופה וצבועה בגוון בהיר ומתחתיה  לשלב קורות עץ מאסיביות או ברזל, להשלמת המראה הרצוי. במידה ומחליטים להשאיר את תעלות המיזוג גלויות, ניתן לטפל בהן באמצעות צביעה וגימורים מתאימים ומודרניים, בעיקר בגווני האפור והשחור.

ככלל, כאשר מדובר במעטפת התקרה, הרצפה והקירות, מומלץ לשמור על גוונים בהירים עם גימור של מט, על מנת שלא להפוך את החלל לחונק וכבד מידי. הצבעים הבהירים שומרים על תחושת המרחב והאסתטיקה ויוצרים ניגודיות אל מול גווני החום, האפור והשחור של העץ, הברזל והבטון. הבטון עצמו משמש לא אחת לעיצוב הרצפה והנפוץ ביותר הוא הבטון המוחלק אולם גם פרקט מעץ טבעי הוא אלטרנטיבה מצוינת, שיוצרת ניגודיות ומקנה את המראה הכפרי והחמים. 

חלונות באוהאוס בעיצוב התעשייתי

כשזה מגיע לעיצוב התעשייתי - חלונות באוהאוס הם התשובה. נתחיל מזה שהפרופיל שלהם בעל מראה ברזל אותנטי המתאים במדויק לעקרונות הסגנון ונמשיך לכך שהם מביאים אתם גם את כל היתרונות שמציע חומר האלומיניום, כגון תחזוקה, עמידות  וביטחון אישי. בנוסף, חלונות באוהאוס מקנים מראה דומיננטי, במיוחד אם ניתן לייצר פתחים גדולים ומרשמים בין הבית לחצר, במטבח ובסלון. את הגימור ניתן לבצע במרקמים וצבעים שונים, ביניהם המרקם המגורען שמוסיף נופח תעשייתי מחוספס ורצוי בצבעים חזקים, אשר נותנים את טאצ' הסופי למראה הברזל האולטימטיבי.

חלונות אלו מאפשרים גם גמישות עיצובית, באמצעות ביצוע חלוקות פנימיות של החלון ובחירת עובי הפרופיל המתאים. נקודה עיצובית נוספת שמצריכה התייחסות היא התריסים. כאן נציין כי מאחר והווילונות הם לא חלק ממאפייני העיצוב התעשייתי, כדאי לבחון אפשרות להתקנת תריסי אור או תריס ונציאני, המאפשרים הצללה של הפתחים, ויסות האור הטבעי ושמירה על טמפרטורת הבית הנעימה.  

חגיגת רהיטים תעשייתיים

כל מה שרציתם ולא העזתם להכניס הביתה יכול כעת לעשות את דרכו למרכז הזירה. אהילים ששימשו כתאורה בלול, שטיחים דקים הנפרסים על פני הרצפה, סולם ברזל מונח על הקיר, בובות המשמשות את מעצבי הבגדים, ארגזים ותיבות ישנות, מכשירי רדיו ופטפון, עגלת תה מברזל, קונסולות עשויות בידי נפחים, כורסת סלון מעוצבת ובאופן כללי- כל חפץ שיש בו מן הרטרו, הברזל, הפליז, העץ והחומרים הגולמיים- מתאים לעיצוב התעשייתי.

אחד החללים שכדאי מאוד לנצל בעזרת אלמנטים אלו הוא המטבח. הזמנת ארונות נגרות מעץ מחוספס, המשוועים מראה של ארגזים, לצד פינת אוכל המכילה שולחן ספסלי עץ הדומה לאלו שניתן לראות בשמורות הטבע, בתוספת גימורים ובהתאמה לצרכים הנוכחיים של בני הבית- יעשו את העבודה. לצד זאת אפשר לשלב אי הכולל משטח בטון בגווני אפור בהיר ומסגרת ברזל, בצרוף סט כיסאות בר מברזל וכן, חיפוי שיש מאותם חומרים וגוונים של המשטח.

חשוב מאוד שהמראה הכולל ייצר סיפור והרמוניה בין החומרים והאלמנטים שבחרתם, לצד גמישות ופונקציונאליות. באופן זה תוכלו לקבל נגיעות תעשייתיות משולבות בעיצוב המודרני.

 

ajaxSpinner